UrlHelpers – Html Helpers

HtmlHelper yerine TagHelper kullanılıyor, HtmlHelper daha maliyetli oluyor.

Elimizde bir view var, bu view i controllerdan gelen istek neticesinde render etmeyeceğiz.  Bir view deyiz view esnasında belirli bir noktada Html.Partial ile hedef view i çağırıp onu render edip çıktısını oraya verdirebiliriz. İlla bir controllerdan istek gitmesine gerek yok ilgili view e. 

Render edilen view’e ilgili action’dan model/data gönderilebilir.

User nesnesini Model bazlı gönderdik. GetProducts.cshtml e User geldiği halde Html.Partial kısmına misal Product göndermemiz gerekebiliyor (Model bazlı product göndereceğiz)

GetProducts.cshtml e model bazlı user geldiyse çağırmış olduğu partial a da model bazlı user gider. 

Bunu çağıran view in model ının dışında farklı bir parametre gönderecekse yukarıdaki şekilde gösterildiği gibi , elde varsa Product nesnesi kullanılır yoksa oluşturabiliriz.

View de user ken partial view de ekstradan farklı bir model gönderiyorsak artık partialview sadece o model ı karşılayabilir.

Html.Partial direk Razor da scope a gerek kalmadan çağırabilirken, Html.RenderPartial scope içinde çağrılmak zorunda bunun sebebi;

Html.Partial geriye string döndürürken , Html.RenderPartial void döndürüyor (yani herhangi bir şey döndürmüyor, tetikleyebilmek için scope içerisinde c# kuralları ile tetiklemek gerekir) İşlevsel olarak fark etmiyor sonuç olarak aynı sonucu alıyoruz.

bunlar çok maliyetli olduğu için bunların yerine TagHelper lar kullanılıyor.

İnternet sitesi https://abdullahsarihan.com
Yazı oluşturuldu 108

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.