Model Binding

HttpRequest ile gelen verilerin ayrıştırılarak ilgili controllerdaki bulunan action methodlarında uygun herhangi bir türe dönüştürülmesidir.

Kullanıcının form üzerinden girmiş olduğu dataları controller larda kendimize ait türlerde yakalamak istediğimizde Model Binding kullanıyoruz. Gönderilen data bizim tanımladığımız ve bind ettiğimiz model a dönüştürülüp ilgili sınıfın instance i üzerinden gelen dataları yönetmemizi sağlamaktadır.

Product diye bir ViewModel oluşturduk Property isimleri ile formda gönderilen name = “ProductName” ve name = “Quantity” isimleri aynı olmalı bu sayede bind işlemi otomatik gerçekleşti.

Form da name isimlerini girmeyip yani name = “ProductName” ve name = “Quantity” bu isimleri. Bu inputları Product türünden direkt bind edilebilir hale getirebilir miyiz? Sistem bunu direkt bind etsin (bir nesne ile) 

Sayfanın model ını kullanabiliriz.

Product türünden bir nesne ile otomatik bind edilebilir hale getiriyoruz. 

Html.Helper la bind işleminde sonu For ile bitenleri seçersek bind edilebilir fonksiyonları seçmiş oluruz.

CreateProduct un Get tarafında bir product nesnesi oluşturup içini doldurursak mevcut nesne üzerinde post işlemi sağlanıyor. Eğer böyle bir nesne yoksa yeni bir nesne oluşturuyor.

İnternet sitesi https://abdullahsarihan.com
Yazı oluşturuldu 108

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.